Martwe pole w lutersku samochodowym

Sferyczne lusterka samochodowe - martwe pole

Tak to już jest, że często wiedza, którą kiedyś ktoś już u nas sprawdzał zostaje zapomniana. Dlatego też wiele osób, które ma już prawo jazdy, zapomina że istnieje coś takiego jak martwe pole.

Z definicji martwe pole to obszar wkoło pojazdu, którego nie można zobaczyć w odbiciu lusterek samochodowych. To znaczy, że istnieje przestrzeń wokół naszego samochodu, której nie możemy skontrolować pod czas jazdy. Wszystko co znajduje się w jej zasięgu nie będzie dla nas widoczne, a mogą to być przecież inne samochody, ludzie czy też zwierzęta, które także zdarzają się na drogach.

Lusterka samochodowe nie są w stanie objąć całej przestrzeni wokół pojazdu. Stąd też efekt w postaci takiego zjawiska. Producenci samochodów opracowali już kilka rozwiązań, które mogą zmniejszyć ten efekt.

Każdy kierowca może zamontować na przykład dodatkową parę lusterek samochodowych bocznych, dzięki którym będzie mógł zobaczyć co dzieje się wokół jego samochodu. Może również postawić na lusterka sferyczne, które dzięki specjalnemu kształtowi pokażą również tą przestrzeń i jazda samochodem stanie się jeszcze bardziej bezpieczna.

Jak widać można coś poradzić na martwe pole w lusterkach samochodowych. Chociaż wymienione rozwiązania problemu trochę kosztują, to jednak nic nie powinno być cenniejsze od naszego bezpieczeństwa.